Najpopularniejsze sztuki walki

Chociaż moda na sztuki walki już w dużej mierze jest za nami, bo jej szczyt przypadał na połowę lat dziewięćdziesiątych, to ten sposób dbania o własną kondycję i ogólnego rozwoju fizycznego cały czas jest jeszcze wybierany przez masę osób. Ich motywacja jest nieraz związana z chęcią nauki samoobrony, bardzo często jest to też po prostu alternatywa dla aerobiku lub siłowni, a w jeszcze innych przypadkach mamy tutaj do czynienia z chęcią realnego, duchowego rozwoju. Bywa też, że sztuki walki interesują nas dla celów czysto sportowych i planujemy w przyszłości startować w poważnych zawodach. Dokładna motywacja bardzo często jest związana z rodzajem sztuki walki, jaki wybieramy. A na co najczęściej stawiają Polacy?

Krav maga

1
Krav maga pojawiła się stosunkowo niedawno i zdobyła wielką popularność praktycznie momentalnie. Był to ewenement, ponieważ do czasu pojawienia się krav maga wszystkie sporty walki, nawet boks, określano jako sposoby na bronienie się. Ten styl to jednak coś zupełnie innego, ponieważ w przeciwieństwie do popularnych dawniej stylów z Dalekiego Wschodu, krav maga nie jest ani elementem jakiejś filozofii, ani tym bardziej nie wiąże się z żadnym stylem życia lub bycia. Mamy tutaj do czynienia z mechanizmem walki opracowanym dla izraelskich sił specjalnych, a potem w uproszczonej wersji także dla wojska. Jej celem jest zadanie maksymalnych obrażeń w jak najkrótszym czasie tak, by atakująca nas osoba i co ważniejsze, osoba zaatakowana przez nas, została unieszkodliwiona. Unieszkodliwienie ma być brutalne i celem krav maga są najczęściej delikatne punkty na ciele. Chodzi po prostu o to, by człowieka zabić lub okaleczyć poprzez uszkodzenie oka lub krtani. W wersji dla mas oczywiście nie uczy się najbardziej zabójczych technik, co nie zmienia w niczym faktu, że systemu krav maga nie traktuje się jako sztuki walki obronnej. Teoretycznie rzecz biorąc, nie powinno się go wykorzystywać poza wojskiem, ale jest skuteczny i pozwala się obronić nawet w przypadku znacznej przewagi przeciwnika.

Karate

Karate to najbardziej klasyczna z klasycznych sztuk walki, jakie pojawiły się nad Wisłą. Można powiedzieć, że jest to dokładne przeciwieństwo krav maga, ponieważ karate ma na celu przede wszystkim wyszkolenie człowieka tak, by mógł wykorzystywać siłę przeciwnika do obrony własnej oraz by był w stanie wykonywać czynności dalece przekraczające nasze postrzeganie możliwości organizmu. To właśnie w karate, chociaż nie tylko w karate, praktykuje się rozbijanie cegieł czy deseczek trzymanych przez instruktora na rożnych wysokościach.
W karate ogromne znaczenie ma filozofia i kształtowanie organizmu. Są tutaj ogólnie mówiąc różne podejścia do uprawiania tej sztuki walki. Część z nich w ogóle rezygnuje z elementu walki, ponieważ mamy tutaj specjalne układy treningowe zwane kata, które przypominają taniec. Są one serią ruchów wykonywanych w odpowiedniej kolejności, w odpowiednim rytmie i z zachowaniem odpowiedniego oddechu. Jest to teoretycznie ćwiczenie ruchów niezbędnych w czasie walki i faktycznie kata się z nich składa, chociaż wykonywane są zwykle bardzo powoli.
Karate posiada bardzo silnie rozwiniętą stronę sportową, w której rywalizuje się w walce, a także w kata, chociaż są to osobne dyscypliny. W karate sportowym chodzi przede wszystkim o zadanie celnego ciosu w ciało lub w głowę przeciwnika. Nie ma tutaj okładania się.

12Capoeira

Capoeira to kolejny przedstawiciel sztuk walki, które nie mają nic wspólnego z Dalekim Wschodem i nie były nigdy praktykowane przez żadnych mnichów i nikt nie próbował za ich pomocą szukać swojego wnętrza. Swoje korzenie capoeira posiada w Afryce Równikowej, skąd do Brazylii zwożono licznych niewolników. Była ona pierwotnie tańcem rytualnym wojowników, którzy w ten sposób ćwiczyli swoje ruchy, w pewnym sensie podobnie jak to miało miejsce w przypadku kata w karate. W Brazylii capoeira była praktykowana przez duże grupy niewolników, które poprzez swój taniec ukrywały fakt, że przygotowują się do walki. Mówi się, ze jest to sztuka-walka i faktycznie tak to wygląda, ponieważ trening capoeiry odbywa się w rytm specjalnego bębenka oraz w otoczeniu śpiewających uczestników treningu. W czasie symulowanej walki dwie osoby stają w kole stworzonym przez wszystkich obecnych i wykonują typowe dla tego stylu walki kopnięcia oraz uderzenia, a przeciwnik wykonuje zaplanowane z góry uniki. Nie ma tutaj choreografii i żadna ze stron nie wie, co zrobi druga, chociaż oczywiście repertuar jest ograniczony i można mniej więcej przewidzieć, w jaki sposób działać będzie nasz przeciwnik. Taniec capoeiry jest wyjątkowo ekwilibrystyczny i wymaga znakomitych umiejętności gimnastycznych. Zabójczy staje się w momencie, kiedy w rękach i w stopach wojowników pojawiają się brzytwy, a ich cel nie wie, w jaki sposób wykonywać uniki.

Boks

Omawiając sztuki walki nie można zapomnieć także o europejskim, a właściwie Brytyjskim wynalazku, jakim jest współczesny boks. Gigantyczna komercjalizacja tej sztuki walki sprawiła, że w dzisiejszych czasach mało kto traktuje ją właśnie jako sztukę walki, ale jest to wielkie nieporozumienie. Boks jest jak najbardziej dyscypliną szlachetną i nie polega bynajmniej na okładaniu się po głowach. Straszną krzywdę tej dyscyplinie sportowej oraz szlachetnej sztuce zrobiły filmy, w których pokazuje się właśnie element obijania po głowach, jak również gigantyczne skandale w boksie sportowym i zawodowym. Ostatnim przykładem gigantycznych machlojek były igrzyska w Rio, gdzie rosyjscy pięściarze wygrywali na punkty przegrane walki.
Pomimo tak złej opinii, boks powinien być polecany młodym ludziom, ponieważ dobry bokser rozwija się wszechstronnie. Każdy, kto kiedykolwiek był w ringu bokserskim, dobrze wie, że liczą się tutaj przede wszystkim kondycja, szybkość, kondycja, umiejętność przewidywania przeciwnika i kondycja. A nade wszystko ważna jest kondycja. Nie można zapominać także o fakcie, że boks to dyscyplina wyjątkowo czysta i gentlemańska, w której ogromny arsenał ciosów jest niedozwolony lub traktowany bardzo negatywnie, aby dowiedzieć się więcej ma temat sztuk walk zapraszamy do odwiedzenia innych podstron naszej strony sfighter.pl

Zapisz